Char­me­ren­de træ­som­mer­hus med skøn solgård

Hus-ID: BL1743
Rødhus Skolevej 14, Rødhus
6 gæster
3 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr ikke tilladt

Dette fine træsommerhus er fuld af charme og hyggelig atmosfære, og såligger det i rolige og naturskønne om­gi­vel­ser. Den skønne solgård er også et af plusserne, for den er med til at forsøde ferietilværelsen her i Rødhus.

In­dret­ning

Det rødmalede træsommerhus med grønt tag har stået her og pyntet siden 1986, og siden er det blevet passet og plejet, så det fremstår pænt og velholdt. Huset måler 106 m2 og har en smart planløsning, der blandt andet in­klu­de­rer et bryggers, et gæstetoilet, et badeværelse og tre soveværelser, hvoraf de sidstnævnte alle er udstyret med dob­belt­sen­ge. Stuer er der to af: Den ene er med åbent køkken og brændeovn, og i den anden giver glasdørene jer direkte adgang til husets solgård.

Udendørs

Udelivet kan oplagt foregå i den afskærmede og delvist overdækkede solgård, der omkranses af hegn til alle sider. Det er en skøn og ugeneret oase, hvor hele dagen nemt kan gå med at dase i lig­ge­sto­le­ne med en god bog. Kan I ikke få nok af det gode vejr, kan I blive ude for at grille og nyde den flotte af­ten­him­mel og den fred­fyld­te atmosfære.

Be­lig­gen­hed

dhus er et dejligt sted at holde ferie, for her bor I tæt på åbne marker, tætte plantager og selvfølgelig ve­st­ky­sten med den brede sand­strand. Er I til fri og uspoleret natur, er Rødhus sikkert noget for jer, for om­gi­vel­ser­ne er roligere og mindre velbesøgte her sam­men­lig­net med Blokhus og nogle af de andre feriemål ved Ve­ster­ha­vet. Samtidig har I nem adgang til su­per­mar­ke­der og spi­se­ste­der – for eksempel i Hune og Blokhus, som blot ligger en kort biltur væk. I Hune er der også rig mulighed for at være kul­tu­rel­le, for Anne Justs Have, Museum for Pa­pir­kunst og Skul­p­tur­par­ken ligger her. Trænger I til en indendørs badetur, har I som lejere af som­mer­hu­set desuden fri adgang til ba­de­lan­det i Blokhus Fe­ri­e­cen­ter.

Andre faciliteter

6 voksne
106 m² hus
Bygget i 1986
Renoveret i 2003
Elvarme
Op­va­ske­ma­ski­ne
Va­ske­ma­ski­ne

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Bryggers
Køkken
Soverum : 3
Spisestue
Stue

Afstande

6,5 km til re­stau­rant
5,3 km til golfbane

Regler

Husdyr ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Gratis adgang til Badeland / Svømmehal

    Blokhus Feriecenter

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Blokhus

Feriepartner Blokhus

Blokhus er et ferieparadis ved Vesterhavet, kendt for sine hvide sandstrande og storslåede natur, der spænder fra klitter til skovområder. Byen tilbyder aktiviteter for hele familien, som vandreture, cykling, koncerter og forlystelsesparker, og har også et rigt restaurantliv og mange spændende butikker. Midt i byen finder du Feriepartner, der hjælper dig med at finde det perfekte feriehus. Blokhus er ideelt for en uforglemmelig familieferie hele året rundt.

Feriepartner Blokhus

Lignende sommerhuse