Byhus, der kan bookes året rundt, tæt på den populære Ätran flod

Hus-ID: HAL599
Villavägen 9, Falkenberg
5 gæster
4 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Kun hunde tilladt

Område
Byen Fal­ken­berg, med sine lækre sand­stran­de ved Kattegats kyst, er be­lig­gen­de omkring ud­mun­din­gen af floden Ätran, som er meget populær blandt lyst­fi­ske­re og berømt for sine laks og havørreder. Huset, der nu bruges som fe­ri­e­bo­lig, ligger centralt kun 400 meter fra stranden. Byen Fal­ken­berg, som også er meget populær blandt sven­sker­ne, tilbyder med sine ca. 25.000 ind­byg­ge­re, en attraktiv in­fra­struk­tur med gode re­stau­ran­ter og for­skel­li­ge indkøbs­mu­lig­he­der.

In­dret­ning
Den tidligere pri­vat­bo­lig, med stor kælder, blev bygget i midten af det forrige århundrede, udvidet i 1970'erne og blev i 2022 udstyret med en moderne luft­var­me­pum­pe og nye vinduer, så det kan bruges hele året rundt, uden for store var­meud­gif­ter. Ud over en stor, hyggelig stue med sid­de­grup­pe, tv og åben pejs har huset et køkkenalrum med spisebord, komfur med keramiske ko­ge­pla­der og ovn, køleskab og fryser, op­va­ske­ma­ski­ne, kedel, brødrister og kaf­fe­ma­ski­ne. I stu­e­e­ta­gen er der et badeværelse med bruser, toilet og håndvask, samt tre soveværelser, hvoraf det første er indrettet med en dob­belt­seng, det andet med to en­kelt­sen­ge og det tredje med en sovesofa. I husets kælder er der et gen­nem­gangsværelse med en en­kelt­seng, herfra kommer man videre til det store vaskerum, der rummer va­ske­ma­ski­nen, en håndvask, en va­ske­kum­me samt endnu en bruser. Der er også et separat toilet i kælderen. Et andet rum, som også er tilgængeligt udefra, er privat og er ikke tilgængeligt for gæster. På bagsiden af huset er der en veranda udstyret med sommermøbler og en parasol, hvor man kan nyde af­ten­so­len.

Særlige in­for­ma­tio­ner
Et skønt feriehuse i en meget populær badeby på den svenske vestkyst, velegnet til op til 5 personer og et lille barn. Fe­ri­e­hu­set kan bookes hele året rundt.
I A-, B- og C-sæson er ankomst kun mulig om lørdagen. I D-sæsonen er ankomst mulig alle ugens dage. Huset skal minimum bookes for 7 dage. Der må med­brin­ges ét kæledyr. Det er ikke tilladt at ryge i fe­ri­e­hu­set. Gæster skal selv udføre en grundig slutrengøring og medbringe sengetøj og håndklæder. Disse services kan ikke tilkøbes ved dette lejemål. Der opkræves et depositum, som til­ba­ge­be­ta­les efter afregning med for­brugs­om­kost­nin­ger­ne og efter over­dra­gel­se af huset i upåklagelig stand.

Blot et par hundrede meter fra huset er en mi­ni­gol­f­ba­ne, en ten­nis­ba­ne, en stor svømmehal samt en skøn sand­strand. I Ullared, ca. 35 km væk, ligger »Gekås«, Sveriges billigste varehus, hvortil der ar­ran­ge­res busture fra hele Syds­ve­ri­ge. En dagstur til Göteborg, som kun ligger ca. 100 km væk, med et besøg i for­ly­stel­ses­par­ken »Liseberg« er særligt velegnet for børne­fa­mi­li­er.

Bemærk: El­pri­ser­ne kan variere og opkræves i henhold til de daglige priser.

Andre faciliteter

5 voksne
1 stk husdyr
96 m² hus
720 m² grund
Bygget i 1952
Pejs
Cen­tral­var­me
Var­me­pum­pe

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Bryggers
Gæ­ste­toilet
Køkken
Soverum : 4
Stue

Afstande

400 m til stranden
1,4 km til indkøb
400 m til svømmehal

Regler

Husdyr: Kun hunde tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Sverige

Ferienpartner Sverige

Velkommen til Feriepartner Sverige, din partner for sommerhuse i Sydsverige. Roligt, betagende og uberørt – det er Sveriges landskab. Store skove, krystalklare søer og charmerende kystlinjer med idylliske skærgårde venter på dig her. Hos Feriepartner Sverige tilbyder vi dig et nøje håndplukket udvalg af sommerhuse i landets smukkeste ferieområder. Vi kender hver og et sommerhus, og vi står altid klar til at hjælpe dig med at opnå en uforglemmelig ferie.

Feriepartner Sverige

Lignende sommerhuse