Flot indrettet hus på Mors

Hus-ID: LF13020
Staghøjmøllevej 20, Nordmors
6 gæster
3 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Kun hunde tilladt

Tag en pause fra hver­da­gens travlhed og nyd livet i dette char­me­ren­de sommerhus på Staghøjmøllevej 20 – omgivet af Nordmors’ smukke natur og tæt på nogle af Lim­fjor­dens mest betagende udsigter. Her finder du en lys og hyggelig ferieoase med plads til både af­slap­ning og nærvær – og med et dejligt drivhus, hvor du kan sidde og nyde en kop kaffe i læ for vinden, er der også tænkt på de stille stunder.

Velkommen indenfor
Indenfor bliver du mødt af en lys og ind­by­den­de stemning, hvor in­dret­nin­gen emmer af fe­ri­e­hyg­ge og afslappet atmosfære. Her er der plads til at finde sig til rette – hvad enten det er i sofaen foran brændeovnens knitren eller rundt om spi­se­bor­det med et brætspil og grin, der fylder rummet. Det åbne op­holds­rum forbinder køkken og stue, så du nemt kan være en del af fælles­ska­bet, også når der kok­ke­re­res – og med det naturlige lys, der strømmer ind gennem vinduerne, føles dagene her altid lidt længere. Huset har en varm og personlig charme, hvor både par, familier og venner kan finde ro og tid til hinanden. Har du hund med på ferie, er den også velkommen her – og det samme gælder din anden firbenede ven.

Nyd livet udenfor
Livet udenfor begynder måske allerede i drivhuset, hvor du kan tage mor­genkaf­fen med og sidde blandt de grønne planter, mens duggen fordamper i takt med solens første stråler. Haven byder på gode rammer for ferieliv i det fri – her kan du læne dig tilbage i en liggestol og nyde sommerens ro eller tænde op i grillen, mens børnene leger i haven. Aftenerne kalder på lange snakke under åben himmel og måske et glas vin under driv­hu­sets tag, mens mørket falder på. Og når duggen lægger sig, er det bare om at trække et tæppe om skuldrene og blive lidt længere. Her får du ægte som­mer­hus­stem­ning – med plads til både fællesskab og for­dy­bel­se.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser
Nordmors er et skat­kam­mer af na­tu­ro­p­le­vel­ser og lokale perler, og fra som­mer­hu­set har du kort afstand til mange af dem. Du kan tage på opdagelse i det dra­ma­ti­ske mo­ler­land­skab ved Hanklit, besøge Fossil- og Mo­ler­mu­se­et og gå langs stierne med udsigt over fjorden – eller måske tage turen til det særprægede landskab ved Salgerhøj, hvor du kan skue ud over hele Mors. Der er heller ikke langt til Ejerslev Havn, som byder på både caféhygge, kunst og mulighed for en frisk dukkert i lagunen. Og når du kommer hjem igen, kan du glæde dig til at åbne døren til dit hyggelige fe­ri­e­fri­sted på Staghøjmøllevej 20.

Andre faciliteter

6 voksne
2 stk husdyr
116 m² hus
Bygget i 1964
Renoveret i 2019
Elvarme
Op­va­ske­ma­ski­ne

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Bryggers
Havestue
Køkken
Soverum : 3
Stue

Afstande

1,9 km til stranden
2,2 km til indkøb
1,9 km til re­stau­rant
1,9 km til fjorden

Regler

Husdyr: Kun hunde tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • Rengøring inklusiv

  • For­sik­ring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Limfjorden

Feriepartner Limfjorden

Limfjorden er karakteriseret ved et kuperet terræn med mange flotte udsigter ud over Danmarks største fjord. Her finder man små og store øer, lokale færgeforbindelser, flotte broer samt hyggelige købstæder med små lystbådehavne. Fjorden, med dens mange strande, er omkranset af plantager, marker og skrænter, hvilket danner basis for unikke naturoplevelser, til fods, på cykel, i båd, eller i bil. De flade, let skrånende strande er perfekte til familier med børn.

Feriepartner Limfjorden

Lignende sommerhuse