Velholdt kva­li­tets­som­mer­hus med pa­nora­maud­sigt over klitterne.

Hus-ID: 257
Dalevej 8, Vejlby Klit Strand
6 gæster
2 soveværelser
1 badeværelser
1 stk husdyr

Udsigten imponerer her på Dalevej 8, hvor dette flotte og velholdte sommerhus ligger på toppen af en stor klitgrund. Ikke bare fra huset, men også fra den lækre livs­ny­der­ter­ras­se kan I skue ud over Vejlby Klits bølgende landskab, så det er et herligt sted at slappe af og nyde ferietilværelsen.

In­dret­ning
De naturskønne om­gi­vel­ser kom na­tur­lig­vis med i be­reg­nin­ger­ne, da man tegnede stregerne til som­mer­hu­set, så det ligger højt placeret og er udstyret med store vinduer. Det betyder, at der er frit udsyn over land­ska­bet og et flot ly­sind­fald inden døre ikke mindst i stuen, som er et lækkert op­holds­rum med åbent køkken, alkove, brændeovn og tv med Chro­mecast. Efter en grundig renove­ring i 2021 præsenterer alle rum sig på lys og lækker vis, så det gælder også husets badeværelse og to soveværelser, der begge er indrettet med dob­belt­seng.

Udendørs
Udsigten kommer virkelig også til sin ret, når I opholder jer på den 100 m2 store og helt igennem lækre træterrasse, der smyger sig rundt om som­mer­hu­set. Fordi huset ligger højt placeret i klitterne, er der trappe op til terrassedækket, og glasafskærmningen giver læ uden at blokere for det flotte pa­nora­ma­vue.

Be­lig­gen­hed
Mellem som­mer­hu­set og stranden er der blot 240 meter, så det tager kun et lille øjeblik at gå ned til Ve­ster­ha­vet. Stranden her ved Vejlby Klit er en smuk sandstrand med rent badevand og masser af plads til at lege, spille strand­spil, plaske i vandet og gå lange ture. I Vejlby Klit er der en sommeråben købmand, en café, le­ge­plad­ser og et trinbræt for to­gen­tu­si­a­ster i alle aldre. Lige syd for som­mer­hu­s­området ligger Ferring Sø, og få kilometer væk ligger Bovbjerg Fyr og Jens Sønder­gaards Museum, der begge er hyggelige udflugtsmål. Vil I på en lidt længere tur, kan I køre til Lemvig ved Lim­fjor­den eller fi­sker­by­en Thyborøn på spidsen af Harboøre Tange, og fra Thyborøn kan I fortsætte videre med færge til Agger i den sydlige ende af Na­tio­nal­park Thy.

Andre faciliteter

2 børn
4 voksne
1 stk husdyr
87 m² hus
2.600 m² grund
Bygget i 1976
Renoveret i 2021
Udsigt over landskab

Rum

Alkove
Ba­de­væ­rel­se
Entré
Køkken
Soverum : 2
Stue

Afstande

240 m til stranden
1,2 km til re­stau­rant
240 m til havet
1,9 km til sø

Regler

Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Vejlby Klit

Feriepartner Vejlby Klit - Gjellerodde

Lej et sommerhus ved Vejlby Klit på den jyske vestkyst, og nyd den vilde natur med brede sandstrande og klitter ved Vesterhavet. Gå på opdagelse, fisk direkte fra stranden eller cykl i det smukke landskab. Feriepartner tilbyder leje af weekendsenge, højstole og linnedpakker, så du slipper for ekstra oppakning. Alt leveres direkte til huset, så du kan slappe af og nyde din ferie i ro og mag.

Feriepartner Vejlby Klit

Lignende sommerhuse