Sommerhus med spabad og skøn solterrasse i gåafstand til Nr. Lyngvig Havn
Hus-ID: 3331I kommer til at bo bare 400 meter fra Lyngvig Havn og Ringkøbing Fjord, når I holder ferie i dette dejlige sommerhus, der er indrettet med brændeovn i stuen, spabad på badeværelset og en dejlig terrasse mod syd og øst.
Indendørs
Hver eneste kvadratmeter i sommerhuset er godt udnyttet, så I kan fint være seks personer. Faktisk er der flere fordelingsmuligheder om natten, for ud over tre gode soveværelser er der også madrasser på hemsen, så børnene kan selv få lov til at bestemme, om det er hyggeligst at sove i køjeseng eller ovenpå i deres egen hule. I sommerhusets opholdsrum har I god plads til at hygge jer i fælles flok, for eksempel omkring spisebordet, når maden står klar i det åbne køkken. I kan også lægge an til en tilbagelænet filmaften med ild i brændeovnen og snacks på sofabordet – hvad mere kan man bede om, når det er ferietid? Det skulle da lige være et afslappende spabad, og det kan I heldigvis få på sommerhusets rummelige badeværelse.
Udendørs
Når solen står højt over Nr. Lyngvig, er sommerhusets træterrasse den helt rette opholdsplads. Dagen kan starte på østsiden af huset, hvor I kan drikke morgenkaffe og nyde de rolige omgivelser – eventuelt mens børnene smutter over på det grønne fællesareal for at lege, spille bold eller gynge. I kan også slutte jer til dem for at spille petanque eller en rask fodboldkamp, før I vender tilbage til den sydvendte terrasse for at grille og slappe af i liggestolene.
Beliggenhed
Fra den lille og hyggelige sommerhusbebyggelse tager det kun få minutter at gå hen til Nr. Lyngvig Havn, hvor I kan opleve det uforfalskede fjordfiskermiljø og nyde udsigten over vandet. Hvis det ikke rækker med Ringkøbing Fjord, har I også Vesterhavet i nærheden, for der er mindre end to kilometer til Nr. Lyngvigs smukke sandstrand – og så passerer I endda det flotte Lyngvig Fyr, der knejser over klitheden.
På Holmsland Klit får I rig mulighed for at fiske, surfe, cykle og i det hele taget holde en aktiv ferie i naturskønne omgivelser. Bliver I sultne af al den friske luft, har I nem adgang til både Hvide Sande og Søndervig, hvor I finder en bred vifte af restauranter og indkøbsmuligheder.
GRATIS! Udlån af barnestole og barnesenge. Hvis det er tilladt at have husdyr i huset, har vi også hundesenge til udlån (kan hentes og afleveres hos Feriepartner Hvide Sande).
EL-bil opladning: Tjek oplysningerne på husets faciliteter, om det er tilladt at oplade EL-bilen.
Andre faciliteter
Rum
Afstande
Regler
Inkluderet i prisen
Forsikring inklusiv
Rengøring inklusiv